W niedzielę 14 listopada uroczyście w procesji została wniesiona do naszego kościoła ikona Matki Bożej niosącej Ducha Świętego. Był to znak rozpoczęcia drogi synodalnej w naszej parafii.
Synod zwołany przez papieża Franciszka został zainaugurowany w październiku b.r. i będzie trwał do października 2023. Tematem XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
Zwołując Synod papież Franciszek, zaprasza cały Kościół do postawienia sobie pytań, które są decydujące dla jego życia i misji. Jednocześnie wskazując, że „właśnie droga synodalności jest droga, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”. Idąc razem i wspólnie zastanawiając się nad przebytą droga, Kościół będzie mógł nauczyć się na podstawie tego, czego pozna i doświadczy pod kierunkiem Ducha Świętego. Oświeceni przez Słowo Boże i zjednoczeni w modlitwie będziemy w stanie poznać jakie procesy mogą pomóc w poszukiwaniu woli Bożej i podążać ścieżkami, na które Bóg nas wzywa. Wszyscy na mocy naszego chrztu jesteśmy wezwani do aktywnego uczestnictwa
w życiu Kościoła. Zaproszeni do słuchania siebie nawzajem po to, aby usłyszeć siebie nawzajem po to, aby usłyszeć natchnienie Ducha Świętego, który przychodzi, by przewodzić naszym ludzkim wysiłkom. Synod to narzędzie, którym Kościół posługuje się od swoich początków. Apostołowie zbierali się razem, aby podejmować decyzje pod natchnieniem Ducha Świętego. Następnie przez kolejne wieki następcy apostołów - biskupi - gromadzili się na synodach, by rozeznawać, jaka jest wola Boża względem Kościoła. Przez wieki synody były podstawowym sposobem podejmowania decyzji.
Celem obecnego synodu jest pełna wiary i słuchania natchnień bożych refleksja nad wspólną drogą w Kościele. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest pewna diagnoza i refleksja nad tym, co było, co jest i czego oczekujemy, co możemy zmienić, aby nasz lokalny, ale i powszechny Kościół stał się Kościołem żywym, zjednoczonym i działającym w świecie.
Efektem Synodu nie ma być tylko spisanie dokumentów, ale przede wszystkim by „zrodziły się marzenia, powstały proroctwa i wizje, rozkwitły nadzieje, umocniła się ufność, zostały opatrzone rany, nawiązały się relacje, wstał świt nadziei, by uczono się od siebie nawzajem i budowano pozytywną wyobraźnię, która oświeci umysły, rozpali serca, przywraca rekom siły”.
Synod w tej formule został powołany przez Ojca Św. po to, aby każdy mógł wypowiedzieć się na temat Kościoła. Jesteśmy jedna wielka rodzina, a w rodzinie wszelkie uwagi i krytyka powinny wypływać z troski i miłości. Chcemy coś zmienić i zapewne mamy konkretne wnioski oraz uwagi do aktualnej sytuacji w Kościele, dlatego papież Franciszek właśnie teraz daje nam możliwość spotkania się i refleksji.
W parafiach odbywać się będą spotkania w czasie, których każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię, powiedzieć czego oczekuje, a co możemy zmienić, aby nasz Kościół stał się kościołem, który jednoczy wszystkich wiernych. Zebrane wnioski i uwagi zostaną przesłane do Kurii gdzie powołana grupa (złożona m.in. z osób świeckich), dokona zebrania ich i przekazania dalej.
ul. Kościelna 1
34-381 Przybędza